Europejski Chavez kieruje Unią

ANITA SĘK

fot. A. Sęk

W listopadzie 2010r. Węgierskie Towarzystwo Europejskie wydało oświadczenie, w którym „wyraża głębokie zaniepokojenie polityką prowadzoną przez rząd u progu węgierskiej prezydentury Unii Europejskiej. (…) dzięki zachowaniu rządu sprzecznemu z podstawowymi normami demokracji, możemy trafić wprost na peryferie europejskiej polityki i życia intelektualcnego.” Jakich czynów dopuściły się madziarskie władze, że wywołało to nie tylko protest ze strony społeczeństwa węgierskiego, ale i instytucji Unii Europejskiej?

Cenzura dla dobra ogółu

V. Orban w PE. Fot. PE

21 grudnia 2010 parlament węgierski przyjął ustawę medialną. Nowe prawo weszło w życie 1 stycznia 2011, dokładnie w dzień przejęcia przez Republikę Węgier prezydencji w Radzie UE. Żaden z europejskich polityków nie ma współcześnie takiej mocy prawnej, jak Victor Orbán – lider węgierskiej partii rządzącej, posiadającego w parlamencie 2/3 głosów prawicowego Fideszu – by przeciwko krytycznym mediom implikować tak drastyczne środki. Nowa ustawa reguluje wszystkie stacje telewizyjne i radiowe oraz wydawców prasowych, a nawet portale internetowe, w tym blogi i zagraniczne media dostępne na Węgrzech. Rada ds. Mediów – centrum kontroli – ma prawo nałożyć karę do wysokości do 750 000 EUR (!) za artykuły, programy lub audycje z nieodpowiednią/niepożądaną/niewłaściwą/naganną/gorszącą treścią. O zakwalifikowaniu treści decyduje – obsadzona sympatykami Fideszu – Rada. OBWE w oświadczeniu stwierdziła, że nowe prawo daje “nowoutworzonej władzy medialnej bezprecedensowe prawo do regulowania treści przekazu”.

Zimny unijny prysznic

19 stycznia 2011 V. Orbán przedstawiał w PE priorytety prezydencji węgierskiej w UE. Europarlamentarzyści z partii liberalnej, zielonych oraz socjalistów głośno wyrażali swoje niezadowolenie, wskazując na „autorytarne niszczenie” (ang. authoritarian decay) środkowoeuropejskiego państwa i mówiąc wprost, że “Węgry nie zasłużyły na sprawowanie unijnej prezydencji”, a nawet, że „kraj ten jest na drodze do powołania komunistycznej dyktatury”. Lider grupy zielonych w PE Daniel Cohn-Bendit, poszedł jeszcze dalej w swoim krytycyzmie, oskarżając Orbána, komunistycznego opozycjonistę, o „nieuchronne zmierzaniu w kierunku tytułu europejskiego Chaveza”, nawiązując do autokratycznych rządów populistycznego prezydenta Wenezueli. Jedyną partią, która poparła Orbána, ale nie bez kontrowersji w szeregach, była Europejska Partia Ludowa, do której obok PO-PSL, należy Fidesz. Lider EPL Joseph Daul uhonorował wręcz węgierskiego premiera tytułem „wspaniałego Europejczyka” . EPL, która jest największą partią w PE, zapobiega uchwaleniu rezolucji przeciwko poczynaniom węgierskiej partii rządzącej. W Brukseli atmosfera się zagęszcza. Wedle pierwszych wstępnych ocen Komisji Europejskiej węgierskie przepisy są sprzeczne z prawem unijnym. Bruksela pod koniec stycznia wysłała do Budapesztu formalną prośbę o wyjaśnienie zastrzeżeń.

Europosłowie podczas przemowy Orbána w PE. Fot. DPA

Lex retro non agit?

Kontrola mediów to jedynie część „rewolucji nad urną” zapowiedzianej przez Fidesz po wygranych zeszłorocznych wyborach sierpniowych. W listopadzie ograniczono jurysdykcję Trybunału Konstytucyjnego w sprawach fiskalnych, po tym, jak Trybunał uznał za niezgodne z konstytucją 98-procentowy działające wstecz opodatkowanie odpraw z sektora publicznego. Parlament (Fidesz) zadecydował jednak, że rząd może przyjąć to prawo, co przez krytyków zostało uznane za sprzeczne ze świętą zasadą demokracji checks and balances.

Argentyna w Europie

Także w listopadzie rząd, na wzór Buenos Aires w 2001r., postawił swoim obywatelom sprzeczne z podstawowym prawem człowieka – prawem do własności – ultimatum: przenieście swoje składki z prywatnych funduszy do państwowych albo stracicie swoje oszczędności. Za środki funduszy prywatnych (3 biliony forintów,. tj. 14,5 mld USD) chce Fidesz zredukować deficyt budżetowy i dług publiczny. Węgry należą do najbardziej zadłużonych wschodnich członków UE. W 2008, na krawędzi bankructwa, Budapeszt otrzymał 20 mld EUR z MFW, BŚ i UE. Władze zobowiązały się wtedy do redukcji deficytu do 3,8 proc. PKB w 2010 roku.

Zamiast podsumowania

Oddajmy jeszcze raz głos członkom Węgierskiego Towarzystwa Europejskiego: „Jak głosi niegdysiejsze hasło Fideszu: „Chcielibyśmy mieszkać w takim kraju, w którym prawo chroni nie tylko Coca-Colę”. Członkowie WTE pragną takich Węgier, w których prawo chroni zarówno prawa węgierskich, europejskich obywateli jak i Coca-Colę.” Europa też chce takich Węgier, zwłaszcza kiedy dowodzą Unią i kreują jej wizerunek nie tylko wewnątrz Wspólnoty, ale i na całym świecie.

Logo węgierskiej prezydencji nocą. Fot. EurActiv

8 Responses to Europejski Chavez kieruje Unią

 1. Co do protestów ze strony społeczeństwa węgierskiego warto jednak zaznaczyć, że Fidesz Orbana cieszy się dużym poparciem (60-70% deklarujących udział w głosowaniu). Oczywiście poszczególne reformy nie cieszą się taką popularnością, ale nie jest też tak, że panuje tam ogólnonarodowy sprzeciw.

  Stwierdzenie o, sprzecznym z prawem do własności, ultimatum jest populistyczne, tak jak niektóre reformy Orbana;) Własność jest wtedy, gdy można nią zarządzać. Tu nigdy żądnej własności nie było – składki w prywatnych funduszach były tak samo przymusowe jak w państwowym. Kwestię utraty oszczędności też warto uściślić. W przypadku pozostania w funduszu prywatnym, dana osoba przenosi tam całą płaconą przez siebie składkę. Jednocześnie zostaje pozbawiona emerytury państwowej, jaką by otrzymała za okres składkowy od 2011 do przejścia na emeryturę (daje to bezprecedensową sytuację, co prawda bardzo kosztowną – składka płacona przez pracodawcę dalej idzie do państwa, w której istnieje możliwość opuszczenia państwowego systemu emerytalnego!).

 2. Rafał Bill says:

  Jeśli ktoś daje mi prawo decydowania o wpłacie moich własnych pieniędzy na emeryturę, to jest bardziej prowolnościowy niż cała Unia Europejska razem wzięta. Tylko tyle i aż tyle.

 3. Basia Marcinkowska says:

  Warto zauważyć, że KE już postawiła Węgrom dwutygodniowe ultimatum(termin w zasadzie już minął). Albo zmienią przepisy ustawy medialnej albo KE rozpocznie „postępowanie w sprawie uchybienia” . Swoja drogą, dziwną nazwę przyjęto w polskiej wersji.
  http://ec.europa.eu/eu_law/infringements/infringements_pl.htm

  http://www.lemonde.fr/europe/article/2011/01/24/ultimatum-de-bruxelles-a-la-hongrie-sur-sa-loi-sur-les-medias_1470019_3214.html

 4. Anita Sęk says:

  @ Piotr: 14 lutego ukazały się najnowsze wyniki badań poparcia społecznego (http://www.politics.hu/20110214/poll-indicates-drop-in-ruling-fidesz-popularity), wg których Fidesz ma teraz 31% poparcia; od listopada, kiedy ogłoszono „nacjonalizację” funduszy emerytalnych oraz „walkę” z TK (jak mówią na te dwie reformy sami Węgrzy, np. http://esbalogh.typepad.com/hungarianspectrum/2010/10/a-slight-change-in-fideszs-popularity.html oraz słowa znajomej z Węgierskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podczas przeprowadzonego z nią wywiadu), poparcie dla Fideszu spadło/spada dramatycznie. Możesz Piotrze podać źródło swojej wiedzy nt. emerytalnego systemu węgierskiego? Piszesz, że „Jednocześnie zostaje pozbawiona emerytury państwowej, jaką by otrzymała za okres składkowy od 2011 do przejścia na emeryturę (daje to bezprecedensową sytuację, co prawda bardzo kosztowną – składka płacona przez pracodawcę dalej idzie do państwa, w której istnieje możliwość opuszczenia państwowego systemu emerytalnego!).” – zapewne jest to jakiś skrót myślowy, którego nie rozumiem i chętnie bym o tym więcej poczytała, w ramach uzupełnienia własnej wiedzy 🙂

  Dzięki Basiu za linka. Ciekawe, czy sprawa węgierskiej ustawy medialnej trafi do TS i co zrobi Fidesz, jeśli wyrok będzie dla niego negatywny…

 5. Fidesz nie jest powszechnie kochany , ale nie jest też tak jak sugeruje Twój wpis („protest ze strony społeczeństwa węgierskiego”), że prawie całe społeczeństwo się buntuje. Podane poparcie odnosiło się do osób deklarujących udział w głosowaniu (przyznaję, że mogło być to mylące). Natomiast podane przez Ciebie 31%, nie przymierzając, tyle ile na PO w Polsce.
  Przed zmianą na składkę emerytalną składało się: 24% wynagrodzenia brutto pracownika , płacone przez pracodawcę oraz 10% płacone przez pracownika (w tym:8,5% na II filar (fundusz) i 1,5% dla państwa).
  W efekcie zmian:
  Wracając do systemu państwowego osoba przenosi pieniądze z II filara do I (państwowego) i tam płaci wszystkie składki. Jeśli przeniesione środki są mniejsze od gwarantowanej wartości (fundusz źle inwestował i cześć pieniędzy stracił) kwota jest wyrównywana przez państwo. Z kolei gdy środków jest więcej, nadwyżka zostaje przekazana do dyspozycji danej osoby.
  W przypadku zostania w II filarze całość składek płaconych przez daną osobą (10%) idzie do funduszu i to fundusz wypłaca emeryturę. Jednocześnie osoba dostaje emeryturę od państwa tylko za okres składkowy do 1 stycznia 2011. Składka płacona przez pracodawcę (24%) dalej zasila kasę państwa (tym samym staje się zwyczajnym podatkiem).

  http://nezopontintezet.hu/en/hungarian-political-summary/reforming-the-pension-reform/
  http://blogs.wsj.com/new-europe/2010/11/24/hungary-forces-private-pension-fund-members-back-to-state-scheme/

  http://www.pwc.com/hu/en/publications/assets/Reward-Bulletin-31-01-2011-ENG.pdf


  http://www.osw.waw.pl/en/publikacje/ceweekly/2011-02-02/hungary-second-pillar-pension-system-survives-a-stripped-down-form

 6. Anita Sęk says:

  Dzięki za wyczerpujące informacje!
  Czyli w nowym systemie czwarta część wynagrodzenia pracownika idzie nie na jego emeryturę, a na państwo? Czy ludzie mają więc jakiś wybór? To w takim razie nie, skoro w momencie pozostania w funduszu prywatnym tracą 1/4 swoich dochodów! I to jest sprawiedliwe? I to nie jest zamach na własność prywatną?

 7. Oczywiście, że nie jest sprawiedliwe. Jak państwo zabiera się za nasze pieniądze, to rzadko ma to choć trochę wspólnego ze sprawiedliwością.
  Zważ jednak, że podobnie ma się sprawa ze innymi płatnościami. Mało to podatków, które płacimy mając z tego wielkie nic?
  To co moim zdaniem jest warte uwagi, to sam fakt zgody na dobrowolne opuszczenie państwowego systemu. W Europie, gdzie uznaje się opiekę państwa za podstawę systemu społecznego, jest to wydarzenie bez precedensu.

 8. Jeśli państwo mi coś i tak zabiera, to trudno to nazwać własnością prywatną;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: